Kolor zasłon jest zdecydowanie jednym z najważniejszych czynników do rozważenia przy ich zakupie. Dowiedz się, jakie kolory są najlepsze, jeśli próbujesz wtopić zasłony w tło i zapoznaj się z dodatkowymi wskazówkami na temat tekstury zasłon i powiązań zasłon do wnętrza w naszym poradniku.

 

Pierwszym krokiem przy doborze koloru i wzoru zasłon jest ustalenie, czy zaczynasz urządzać cały pokój od nowa, czy próbujesz wprowadzić zasłony do istniejącego już wystroju. Większość osób szukających zasłon zastępuje stare zasłony, ale to nie znaczy, że musisz trzymać się tego samego koloru zasłon w celu wymiany. W rzeczywistości proste zamienniki wystroju domu dają rzadką okazję, aby wprowadzić odświeżający wygląd do już ustalonego pokoju. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie obecnego wystroju domu do wyboru kolorów zasłon.

  1. Odnieś się do kolorów, które już występują w danym wnętrzu

Jednym z najlepszych sposobów wyboru koloru zasłon jest użycie jednego z obecnych kolorów w wystroju danego pomieszczenia. Kolor akcentujący z dywanu, kanapy lub innego mebla może naprawdę połączyć się z zasłonami w bezpieczny sposób. Wybierając odpowiedni kolor, który chcesz zaakcentować, bezpieczniej będzie go ‘wyciągać’ z większych lub bardziej trwałych elementów wystroju domu, takich jak meble, dywany o dużej powierzchni, a nawet ściany.

2. Posłuż się kolorami uzupełniającymi

Kolory uzupełniające są powszechną, a czasem niedocenianą strategią wyboru kolorów farb. Te same zasady wyboru uzupełniających się kolorów ścian można zastosować do wystroju domu w pokoju. Używanie kolorów uzupełniających w wystroju domu jest szczególnie skuteczne, jeśli w pomieszczeniu, które remontujesz, masz bardziej neutralne kolory farb. Jeśli schemat kolorów w twoim pokoju jest zdominowany przez określony kolor lub grupę kolorów, poszukaj zasłon z komplementarnym kolorem na kole kolorów.

Kolory uzupełniające się to kolory po przeciwnej stronie koła,tak jak pokazano na rysunku np. zielony kolorem uzupełniającym czerwonego